وبسایت تخصصی تاسیسات و تهویه مطبوع | دانلود کتاب مقاله چیلر چذبی

  فروش محصولات سایت


• راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش،  سپس محصول خود را درب منزل دریافت کرده و مبلغ آن را به مامور پست بپردازید.

 ◄ 1100 طرح سه بعدی و پلان آماده | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها | قیمت : 15,000 تومان
 ◄ پکیج آموزش جامع پی ال سی + نرم افزار | قیمت : 10,000 تومان

 ◄ آموزش نصب و سرویس و نگهداری آسانسور | قیمت : 7,000 تومان
 ◄ راهنمای تحصیل در استرالیا ویژه رشته تاسیسات | قیمت : 20،000 تومان
 ◄ کتاب  مهندسی تاسیسات الکتریکی کلهر | قیمت : 9،800 تومان

 ◄ آموزش زبان انگلیسی نصرت 1 و 2 و 3 | قیمت : 6,500 تومان
 فروش محصولات دانلودی


راهنما خرید : ابتدا ثبت و تکمیل سفارش، آدرس ایمیل را حتما صحیح وارد نمایید،  سپس پرداخت وجه آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب و در پایان ارسال فایل به ایمیلتان و نمایش آنی لینک دانلود.

 ◄ بزودی ...


کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها
کار با نرم افزار اتوکد خود را حرفه ای کنید | با 13 فصل آموزش طبقه بندی شده

آموزش اتوکد

امروزه نرم افزار اتوکد بی تردید یکی از نرم افزار های پر کاربرد مهندسی بخصوص در تاسیسات می باشد. که یاد گرفتن اصولی این برنامه برای استفاده از تمامی امکاناتش الزامی می باشد. مجموعه ای که برای شما دانشجویان و مهندسان آماده نموده ایم کاملترین مجموعه آموزشی اتوکد برای تمامی نگارش ها می باشد که با زبانی ساده اما تخصصی از پایه تمامی چیزهای که یک مهندس احتیاج دارد را در خود جای داده و شما می توانید با قیمت استثنایی 15,000 تومان این مجموعه را خریداری فرمایید. همچنین می توانید دیگر ویژگی های این مجموعه را در ادامه مشاهده فرمایید.

قیمت : 15,000 تومان
خرید پستی


کاربرد چوب های تیمار شده
شنبه 10 فروردین 1392 ساعت 11:26 ق.ظ | نوشته ‌شده توسط admin | ( نظرات )

کاربرد چوب های تیمار شده

کاربرد چوب های تیمار شده

انتخاب چوبی که خصوصیات فنی لازم را تامین کند در درجه اول اهمیت قرار دارد. چوب آلات با درجه کیفی پایین  دارای تعداد فراوانی گره و لبه های نا صاف در محلی که پوست از چوب جدا شده است می باشد . در لمبه کاری، چوب و پرداخت سطحی آن در معرض نوسانات (فیزیکی و شیمیایی) شدیدی قرار می گیرد.

 این سطوح افقی اغلب در معرض تابش مستقیم خورشید بوده و تمایل به جذب رطوبت دارند، بنابراین هوازدگی در این محصولات فوق العاده تسریع می شود. همانطور که خشک شدن و مرطوب شدن چوب به طور متوالی رخ می دهد ، هم کشیدگی و واکشیدگی چوب منجر به ایجاد ترک های ریز شده که این ترک ها تمایل دارند که گسترش یافته و تبدیل به شکافهایی در امتداد طولی شوند ، که آنها نیز به نوبه خود به جذب و نگهداری رطوبت گرایش دارند . به دلیل حضور رطوبت ،  شرایط پوسیدگی و حمله حشرات شدیداً افزایش می یابد. هر نوع پوشش سطحی لمبه ها (از قبیل رنگ- لاک الکل و پوششهای لایه ای روی چوب ) در معرض تنش های شدیدی قرار دارند. دلیل آن ایجاد هم کشیدگی و واکشیدگی چوب به خاطر تغییرات رطوبت است.

علاوه بر این ، سطح پرداخت شده مخصوصاً در مناطق پر رفت و آمد در معرض فرسایش سطحی قرار دارد . به دلایل فوق پوششهای سطحی معمول چوب هیچگاه نباید برای لمبه ها استفاده شوند. به دلیل شرایط هوازدگی شدیدی که لمبه ها با آن مواجه هستند ، معمولاً برای قسمتهای سطحی و بالاتر از سطح زمین از چوبهایی که با مواد محلول در آب اشباع عمق شده اند یا از چوبهایی که دوام طبیعی بالایی دارند،مانند سرخ چوب و نوش آمریکایی، استفاده می شود. تمامی تیرک ها و دیگر اعضای چوبی که با خاک در تماس هستند باید به طور عمیق با مواد حفاظتی مناسب و با درجه تثبیت شدگی مناسب اشباع شوند. لمبه های چوبی عموماً به صورت طبیعی یا حفاظت شده در محیط استفاده می شوند . برخی چوبهای حفاظت شده با مواد محلول در آب حاوی مواد ضد آب و مواد رنگی (معمولاً قهوه ای ) می باشند.

 مواد حفاظتی ضد آب باعث کاهش ترک و ایجاد ترک و شکاف در چوب میشوند .چون اکثر چوبهای اشباع شده با مواد حفاظتی محلول در آب به صورت مرطوب حمل می شوند هنگامی که در بالاتر از سطح زمین استفاده می شود حدود 3 تا 5 درصد هم کشیدگی در اثر خشک شدن رخ می دهد . بنابراین بین لمبه ها و اتصالات فضا ایجاد خواهد شد مثلاً حین خشک شدن لمبه ها فضای خالی حدود 6/0 سانتی متر بین دو لمبه به پهنای 15 سانتی متر ،به حدود2/1 سانتی متر میرسد. از طرف دیگر اگر چوبها قبل از نصب به طور کامل خشک شوند ، در شرایط مرطوب واکشیده خواهند شد که در نتیجه فشار ایجاد شده در سطح دچار انحنا میشود.

در حین خشک شدن اگر چوبها مهار نشوند تمایل به فنجانی شدن ،کمانی شدن، و پیچش را خواهند داشت . بنابراین ، این چوبه باید به طور کامل در محلشان با پیچ یا میخ محکم شوند. در این راستا می توان از پیچ های مخصوص لمبه کاری هم استفاده نمود . وقتی رطوبت موجود باشد و از چفت ها آهنی به عنوان اتصالات در چوب آلاتی که با مواد حفاظتی محلول در آب اشباع شده است استفاده شود، زنگ زدگی ایجاد خواهد شد .اتصالاتی که به خوبی با فرو بردن در محلول های داغ گالوانیزه شده اند برای استفاده در لمبه توصیه می شوند. میخ های آبکاری شده زنگ خواهد زد و نباید در این مورد از آنها استفاده شود.

برای حفاظت بیشتر در برار زنگ زدگی ،میخ ها و پیچ ها ی ضد زنگ فولادی ترجیح داده می شوند .به دلیل شرایط خاص محیطی که لمبه ها در آن قرار گرفته اند مصرف مواد ضد آب یا روغن هایی که تا حدودی در سطح چوب نفوذ می کنند ، حتی برای چوبهایی که به صورت عمیق اشباع شده اند نیز بهترین نوع پوشش می باشد . در این رابطه فرمول خاصی برای لمبه ها موجود می باشد .این نوع مواد حفاظتی نفوذ کننده در سطح چوب ، به محض خشک شدن سطح چوب باید مورد استفاده قرار گیرند . پوشش های سطحی چوب ، حداقل آنهایی که از انواع مواد ضد آب هستند ممکن است عمری کوتاه تر از رنگ داشته باشند و اما تجدید کردن آنها ساده تر است . این نوع مواد باید به طور سالانه تجدید شوند و معمولاً بهار بهترین زمان این کار است.

مواد حفاظتی که به نگ روشن هستند نسبت به تیره رنگها در محیط های پرتردد دوام بیشتری دارند چون روشن اثر کمتری از لحاظ ظاهری در سطح چوب دارد. پوشش سطح لمبه ها هر 1 تا 2 سال احتیاج به تجدید تیمار دارد. برای این کار قبل از استفاده از مواد حفاظتی تمیز کردن سطح لمبه با استفاده از یک برس زبر کافی است. استفاده از رنگهای معمولی در این گونه کاربردها اصلاً مناسب نبوده و به مرور زمان از سطح لمبه کنده خواهند شد معمولاً سائیدن و سمباده کاری سطح قبل از پوشش مجدد آن لازم است . بنابراین رنگ های معمولی و لاک و الکل برای پوشش دادن لمبه هایی که در معرض استفاده دائم هستند مناسب نمی باشند اما در صورت استعمال باید توجه نمود که سطح چوب باید کاملاً خشک باشد.

آلاچیق های چوبی و مبلمان چوبی مورد استفاده در فضای آزاد :
برای ساخت این گونه مصنوعات چوبی معمولاً از چوبهای حفاظت شده با مواد حفاظتی محلول در آب و یا از چوبهایی که بطور طبیعی دارای دوام بالا هستند استفاده می شود . توصیه می شود که از چوبهای حفاظت شده باCCA  یا ACZA برای ساخت تخته گوشت ،پیشخوان و میز آشپزخانه استفاده نشود . در اینگونه موارد مواد غذایی با سطح مورد نظر تماس نزدیک دارند . از میزهای پیک نیک عموماً برای سرو غذا ی آماده استفاده می شود. اگر مایلید که حداقل تماس با چوبهای حفاظت شده را داشته باشید می توانید از چوبهای که به صورت طبیعی دارای دوام بالایی هستند برای ساخت سطح میز و صندلی استفاده کنید و در مورد قسمتهای پایه و اعضاء پایینی از چوبهای حفاظت شده استفاده نمایید. اگر از چوبهای حفاظت شده برای ساخت سطح میز و صندلی ها استفاده شده است ، پوشش سطحی 20% لاک و الکل محلول در مورد فرار معدنی ، تماس با مواد حفاظتی را کاهش خواهد داد .

چوبهای مورد استفاده در طراحی مناظر و سازه های چوبی :
این چوبها می توانند اشکال گوناگونی داشته باشند . یکی از رایج ترین نوع مورد استفاده ، قطعه چوبی با پهنای حدود 9 سانتی متر بوده که دارای دو سطح صاف و دو سطح منحنی می باشد . این نوع عموماً برای ساخت سازه های سبک چوبی مانند بستر گلهای رونده ، حاشیه بندی و ایجاد دیواره های  کوتاه استفاده می شود .این قطعات معمولاً از درختان کم قطر  یا از مغز باقیمانده پس از لایه گیری از چوبهای قطور تر ساخته می شوند . اگر قطعات دارای درصد فراوانی چوب درون باشند احتمالاً به خوبی تیمار نمی شوند.

هیچ نوع استاندارد AWPA  برای تیمار چوبهای مورد استفاده در مناظر وجود نداشته و بسیاری از تیمار کنندگان صریحاً ضرورت آن را انکار می کنند .بنابراین اگر استفاده دراز مدت مهم است و یا کاربرد این چوب در جای حساسی می باشد ، حتماً چوبی را انتخاب کنید که طبق استانداردC2 ،AWPA تیمار شده است کاربرد های باغی چوبهای تیمار شده با مواد حفاظتی محلول در آب در باغها و مزارع کاربرهای زیادی دارند . برخی به عنوان چوب حائل برای انگور و گوجه فرنگی ، درتاکستان به عنوان تکیه گاه برای موها و برخی درختان میوه ظروف پرورش قارچ ، انواع داربست ، ظروف رشد سبزیجات ، دیواره های نگهدارنده و در نهایت گاهی به عنوان بستری برای کمپوست استفاده می شوند .بر خلاف مواد حفاظتی محلول در حلال های آلی مانند پنتا کلروفنل و کرئوزوت که برای گیاهان سمی هستند مواد حفاظتی محلول در آب برای گیاهان غیر سمی اند.

وسایل بازی چوبی پارکی و فضای آزاد :
استفاده از چوب در ساخت وسایل بازی ، در زمینهای بازی مخصوص کودکان متداول است . این چوبها تحت شرایط محیطی محل مناسب برای حمله حشرات هستند که باید نسبت به آنها محافظت شوند . برای این منظور عموماً از چوبهای بادوام و یا چوبهای حفاظت شده با مواد حفاظتی محلول در آب استفاده می شود . در استاندارد کنونی C17، AWPA در مورد وسایل بازی که با CCA اشباع شده اند آمده است که سطوح تماس آنها عاری از رسوبات آن ماده شیمیایی باشد . به علاوه استانداردC1، AWPA  هم می افزاید ، چوبهای که با مواد حفاظتی محلول در آب اشباع شده اند باید عاری از رسوبات قابل دید در سطح چوب باشند.

زیر ساخت های دریایی و دیواره های ساحلی :
برای این منظور اغلب از چوبهای اشباع شده استفاده می شود . ماده حفاظتی مورد استفاده متواند از نوع CCA، کرئوزوت و یا هر دو تواماً باشد . در آب شیرین به کارگیری چوب های اشباع از CCA به میزانKG 4/ 6 یا چوبهای تیمار شده مناسب برای تماس باخاک ، قابل قبول می باشد . در آب شور چوبهای مورد نظر باید حداقل kg 40 با CCA اشباع شوند . چوب کاج های که نیازی به نفوذ ماده حفاظتی  به درون چوب شان نیست و با مواد حفاظتی محلول در آب تیمار شده اند در سطوحی که برش می خوردند نباید درون شان نمایان شود . چنین چوب های  با نامه های تجاری چوب زیر ساختهای دریایی و چوب دیواره های ساحلی موجود هستند. برش زنی چوبها در محل نصب باید حداقل شود چوا احتمال تماس موجودات چوبخوار دریایی باقسمتهای از چوب که خوب حفاظت نشده است وجود دارد. در صورتی که ماشین کاری و یا برش چوبها اجتناب ناپذیر باشد ، پوشش دهی سطوح برش خورده با برخی ازمواد حفاظتی متنند نفتانات مس لازم است.

فونداسیون های چوب کلبه های چوبی و ساختمانهای چوبی :
از چوب کاج جنوبی و تخته لایههایی که به طور ویژه ای با  CCA  حفاظت شده باشند و چوب دوگلاس فر که با ACZA حفاظت شده باشد می توان برای ساخت کامل فونداسیون ها و فضاهای گربه روی فونداسیون ها و زیر سازی کف منازل استفاده کرد.استفاده از فونداسیون های دائمی در صنعت به خنوان یک کار اصولی شناخته می شود .این فونداسیون ها در شرایط یخبندان هم قابل نصب هستند . بنابراین در زمستان هم ساخت و ساز امکان خواهد داشت . این فونداسیون های چوبی دائمی از طرف بیشتر مدلهای اصلی نظام نامه های ساختمانی ،نمایندگی های رسمی دولتی، شرکت های تضمین ساختمانی و موسسات بیمه آتش سوزی مورد قبول واقع شده اند.

به دلیل شرایط بحرانی چوب در حین استفاده به عنوان فونداسیون ساختمانی ، استاندارد مخصوصC22 ، AWPA ایجاد شده است . تحت این شرایط چوب با مقدارKg 6/9 ماده تیمار می شود که قابل مقایسه با هنگامی که چوب در تماس با خاک است و باKg 4/6 ماده حفاظتی تیمار شده است .هنگام استفاده از چوبهای فونداسیون بندی که در سطوح زیرین استفاده می شوند حتماً باید از اتصالات فولاد ضدزنگ استفاده کرد. اما برای آنهای که در سطوح بالاتر کاربرد دارند اتصالات فولادی گالوانیزه شده در محلول های داغ نیز امکان دارد. البته در این مناطق رطوبت نباید زیاد باشد . اتصالات آهنی استاندارد در این مناطق دچار خوردگی خواهند شد.  


مرتبط با: معماری ,

برچسب‌ها: Treated Wood ,


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
نظر سنجی
شما از چه قشری هستید؟

شبکه های ارتباطی با ما
آرشیو موضوعی
آمار سایت
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic